insandankaynaklar

İşe Alım Maliyeti ve Süreleri

In Uncategorized on 05 Nis 2010 at 12:04

‘Aranan Kan Bulundu’

Kişiler için kendine uygun bir iş bulmak ne kadar zor ise firmalar için de bünyelerine uygun eleman bulmak o kadar uzun ve zahmetli bir süreç. Özellikle üst yönetim kadrolarındaki pozisyonlar için önemli maliyetlere katlanan firmalar bir genel müdür bulmak için en az iki aylarını ayırmak zorunda. Sürenin altı aya hatta bir yıla çıktığı görülüyor. Firmalar bu süreyi azaltmak için genellikle insan kaynakları danışmanlık firmalarıyla çalışıyor.

Alt-orta kademe için 2.000-3.000 euro düzeyindeki işe alım maliyetleri 6.000 euro’ya kadar yükseliyor. Üst düzey pozisyonlar için 2.500 euro’dan başlayan işe alım maliyeti ortalama 5 bin euro düzeyinde, bu maliyet 12.000 euroya kadar da çıkabiliyor.

Tabi CEO, genel müdür gibi üst düzey yöneticiler için bu rakamların çok yükselmesi de sözkonusu. Çünkü yanlış birini işe almak,ilerde doğru kişiyi işe almak için katlanılan maliyetin çok üstünde bir zarara yol açabiliyor.

Yanlış Adayın Bedeli Ağır
Amerikan Yönetim Derneği’nin yaptığı bir araştırmada; işe alınan yanlış bir kişi brüt ücretinin yüzde 30 ile yüzde 200 arasında zarar veriyor. Ernst & Young İnsan Kaynakları Bölümü Yöneticisi Engin Turan firmaların adayları iş simülasyonuyla deneyen ve diğer yöntemlerden birkaç kat daha pahalı olan ‘değerlendirme merkezi’ (assessment centers) yöntemine kaydığını söylüyor. Turan "Çünkü yanlış alınmış bir müdür aldığı kararlarla şirketi batırabilir" diyor.

En Ucuz Yöntem Terfi
Firmalar eleman bulmak için artık interneti yoğun olarak kullanıyor. Bunun en büyük nedeni işe alım maliyetlerini düşürmesi. Ancak durum üst düzey yöneticiler için farklı. Bunun için en çok tercih edilen yöntem kurum içinde terfi. Çünkü terfi ettirme maliyeti en az olan yönetici bulma yöntemi. Yöneticinin şirket içinden bulunamaması durumunda ise devreye insan kaynakları firmaları giriyor.

Eleman bulma konusunda uzman olan özel istihdam büroları firmaların işe alım maliyetlerini internete göre biraz yükseltse de daha güvenli bir yol olarak görülüyor. Danışmanlık firmaları işe yerleştirdikleri elemanın genel olarak bir yıllık ücretinin yüzde 10 ile yüzde 20’si oranında ücret alıyor. Bu da hemen hemen elemanın bir brüt maaşına denk geliyor. Ancak üst düzey yönetici bulmanın ücreti en az yüzde 15’den başlıyor. Bunun dışında kariyer siteleri ve gazete ilanları tabi en çok kullanılan kanallar.

6 Ay Pazarlık Yapan Var
Genel olarak yöneticilerin işe yerleştirilmesi en az iki ay sürerken diğer pozisyonlar için süre ortalama bir ay. Ancak yöneticilerin bulunması ve işe yerleştirilmesinin bir yıla kadar uzadığı da oluyor. Human Resources Management Yönetici Ortağı Aylin Çoşkunoğlu Nazlıkaya altı aya varan ücret pazarlıklarına tanık olduklarını söylüyor.

Adayların Yüzde 80’i Grup İçinden Bulunuyor
Oğuzhan Besli Anadolu Grubu
İşe alımlarda boş pozisyona öncelikli olarak şirket içinden atama yapılması, uygun aday bulunamadığı durumlarda grup içinden temin edilmeye çalışılıyor. Grubumuzdaki işe alımlar yüzde 80 oranında bu şekilde gerçekleşiyor.

Ancak grup içinden uygun bir aday bulunamadığı durumlarda dış kaynaklara başvuruluyor. Departman eleman talebini insan kaynaklarına bildirir. Pozisyon için gereken nitelik ve yetkinliklere uygun adaylar iç kaynaklardan karşılanamıyorsa dış kaynaklara yönelinir. Adaylara web sayfamız, internet üzerinde hizmet veren kariyer siteleri, gazete ilanları aracılığıyla ulaşılıyor. Üst düzey yöneticiler genellikle içerden terfi yoluyla atanıyor. İşe alım sürecinde mülakatı gerçekleştiren her görüşmecinin aylık ücreti, saatlik ücrete çevrilir ve görüşme yaptığı süreye göre mülakat maliyeti hesaplanır. Ancak mülakat maliyetleri bununla sınırlı değildir. İlan giderleri, varsa danışmanlık firma giderleri (sınav maliyeti gibi) ve adaylara ödenen yol paraları diğer mülakat maliyetleridir.

Üst düzey yöneticiler içerden terfi yoluyla atandığı için, bu pozisyonlarda işe alım süreci kısa sürmektedir. Ancak orta ve alt kademelerin işe alım süreci bir ile 1,5 ay arasında değişiyor. Gazete ilanları ve kariyer siteleri iş ilanlarımızı duyurmak için kulladığımız araçlardır. Piyasaya baktığımızda kariyer sitelerinin maliyeti gazete ilanlarına oranla daha düşüktür. Dolayısıyla kariyer sitelerini tercih etmeye çalışıyoruz.

Deneyimsiz Adayın Maliyeti 250 YTL
Murat Akgün Garanti Bankası
Pozisyonun yetkinliklerine bağlı olarak değişen işe alım süreci süre olarak da farklılık gösteriyor. İşe alımlar ağırlıklı olarak yeni mezunlara yönelik görevler için yapılıyor. 2004 yılında toplam 1500 civarında işe alım yapılmış olup, bunların yaklaşık yüzde 80’i yeni mezundur. Tüm işe alım süreçlerinde İK ekibi dışında bankamız yöneticilerinin de desteği ve katılımı sağlanmaktadır.

Detaylı işe alım süreçleri ve çok sayıda İK uzmanı ve yöneticimizin katılması nedeniyle işe alım faaliyetlerine ciddi zaman ve emek harcanmaktadır. Kurum içinde yükselme öncelikli olduğundan bu tür üst düzey pozisyonlar işe alıma yönelik çok fazla zaman harcanmamaktadır.

Maliyetlere gelince; gişe asistanı, çağrı merkezi müşteri temsilcisi gibi deneyimsiz eleman alımı yaptığımız işe alım süreçlerinde bir adayın maliyeti 250 YTL civarındadır. Management Trainee programlarında işe alım sürecinin aday başına maliyeti 1700 YTL’ye ulaşıyor.

Eleman ilanlarımızı genelde İK sayfalarına veriyoruz ve standart ücretler üzerinden çalışıyoruz. Danışmanlık firmalarıyla çalışmamız durumunda adayın yıllık brüt ücretinin yüzde 10’u civarında ödeme yapıyoruz.

Ana aday kaynağımız olan kendi veritabanımız garantili kariyerden yararlanıyoruz. Başvurular sadece internet üzerinden alınıyor. Ayda ortalama 5 bin yeni başvuru alıyoruz. Şu anda 240.000’in üzerinde kayıtlı aday bulunuyor.
Sınırlı da olsa kariyer sitelerinden de yaralanıyoruz.

Aday, İşe Başlamak İçin 2-3 Hafta Bekliyor
Ayşen Arıduru Fortune Danışmanlık
Üst yönetim pozisyonları için uygun adayları bulmak zaman alıyor. Çünkü hem şirketin geleceğini emanet ediyorsunuz, hem de maliyetler açısından baktığınızda üst düzey yöneticinin bulunduğu şirkete gerçekten katkısının olmasını bekliyorsunuz.

Özel işe alım tekniği olarak; bu tür pozisyonlarda direkt araştırma yapılmakta ayrıca referans sistemi ile bu kişilere ulaşılmakta. Üst düzey pozisyonların sonuçlanması 3-6 ay arasında mümkün olabiliyor.

Alt ve orta kademe pozisyonlarda kişi başı 2.000-3.000 euro, üst düzey pozisyonlarda ise 2.500-5.000 euro civarında iş alım maliyetleri gözlemlenmekte. Bu maliyetler, sektörün yapısına, şirketin yapısına, kullandıkları teknolojiye, şirketin ismine, prestijine,bilinirliğine göre değişiyor.

Üst düzey yöneticilerin işe alım süreleri 3-6 ay arasında değişebiliyor. Pozisyonun niteliğine ve şirketin yapısına bağlı olarak harcanan zaman değişebilir. Bir işe alımın gerçekleşmesi kararı en az 3-4 hafta sürüyor. İstenen aday bulunsa bile en az 2-3 haftada işe başlaması için bekleniyor.

İşe Almada Ortalama Süre 3 Saat 45 Dakikaya İniyor
Ebru Coş Manpower

Adaylar web sitesi, İK portallarına,gazete ilanlarıyla ve birebir başvuru şeklinde olmak üzere farklı kanallarla bulunuyor. Hem kurumsal siteden hem de insan kaynakları portallarından online başvurular kesintisiz yapılıyor. Manpower’a yapılan başvuruların, teknolojik altyapı sayesinde kategorize edilmesi aday havuzu taramalarında önemli bir maliyet ve zaman kazancı sağlıyor.

Kurumsal müşterilerin ihtiyaçlarına göre gerekli pozisyonlar gazete ve portallar kanalıyla da ilan ediliyor. Burada maliyetler hepimizin bildiği gibi ilanların nitelik ve niceliklerine bağlı olarak değişiyor. Bir kişiyi işe almada harcanacak ortalama zaman 26 saat 20 dakika iken biz bu süreyi 3 saat 45 dakikaya kadar indirebiliyoruz. Ancak yine de her pozisyon için, her kurumun taleplerine göre ve işe alınacak eleman sayısına bağlı olarak süreler de değişkenlik gösterebiliyor.

Zaman Ve Maliyet Avantajı İçin İç Kaynaklar Geliştiriliyor
Adnan Erdoğmuş HP

İşe alımlarda önce aranan özellikleri şirket içinde duyuruyoruz. İç ve dış aday önerileri için öneriler alınıyor. Aynı anda pozisyon internet adresimizde de yayınlanmış oluyor. İşe alımlar yöneticiler için ortalama iki ay, diğer pozisyonlar için ortalama bir aylık zaman alıyor.

Danışman kullandığımız durumlarda ise pozisyona göre yıllık ücretin yüzde 10 – 20 arasında bir maliyeti oluyor. Gerek bu maliyetleri indirgemek ve gerekse işe alım sürecini, zamanını elimine etmek için, şirket içinde etkin bir biçimde yeni mezun – uzman geliştirme programına önem veriyoruz ve ileride oluşabilecek uzmanlık ihtiyaçlarını bu program çerçevesinde geliştirilen şirket içi işgücü kaynaklarımızla karşılıyoruz.

Şirket içinde bir uzmanı yetiştirmenin maliyeti daha onu bulma, yerleştirme süreciyle birlikte başlıyor. Harcadığınız zamanı, kimi zaman danışman firmalara ödediğiniz ücretleri göz önüne aldığınızda, önemli bir maliyet gerçekleşiyor. İleride sizin için değerli olan bir çalışanı kaybettiğinizde hem bu maliyetler boşa çıkmış oluyor hem de yeni bir çalışan için aynı işe yerleştirme ve adaptasyon maliyetleriyle yüzyüze kalıyorsunuz. O yüzden çok doğru yerleştirme yapmanız, etkin şekilde adapte etmeniz, eldeki uzman ve yetkin elemanınıza sürekli yatırım yapmanız ve geliştirmeniz ve elde tutmanız gerekiyor.

Üst Düzey Pozisyonlar İçin En Az İki İle Dört Hafta Araştırma Yapıyor
Pembe Candaner Adecco
Üst düzey pozisyonlarda, 2 hafta ile 2 ay arasında bir zaman süreci yeterli oluyor. Ancak çok spesifik pozisyonlarda ve müşterinin talep ettiği nitelik ve deneyimlere göre bu süreyi uzayabiliyor. Üst düzey yönetici pozisyonlarında yüzyüze görüşme, karşılıklı beklentilerin örtüşmesi ve referans kontrolleri yapılmaktadır.

Özel işe alım teknikleri tabii ki var. Alt kademelerde işe alım için araştırma bir gün ile bir hafta arasında zaman alıyor. Orta kademe çalışanlar ve orta kademe yöneticilerde 2 hafta, üst düzey yöneticilerde ise minimum 2 hafta ile başlayıp 4 haftaya yayılabilen bir süreçte araştırma ve değerlendirmeye zaman harcanıyor.

Bu süre ilgili firmanın talebi ile ilgili yönlendirmesine ve süreçlerde geribildirimlerine de bağlı olarak değişebiliyor.

Gazete ilanı, internet portalları (Adecco.web sitesi, Kariyer net, SecretCv, Yenibircom) head hunt yöntemi, referans yöntemi en çok kullandığımız kaynaklar. İşe alım aşamasında kullandığımız teknikler; yüzyüze görüşme, kişilik testleri, mesleki testler, lisan testleri,assessment center uygulamalarıdır.

Adayların CV’ye yansımayan, aile yapıları, eş durumu, eşlerin veya aday genç ise ebeveynlerin mesleği mutlaka sorulmaktadır. Adayın ait olduğu ailede kaçıncı çocuk olduğu, öğrenimi esnasında ailesinden mi maddi destek aldığı, yoksa kendi imkanları veya başarısı ile burs kazanarak mı okuduğu değerlendirme esnasında önemli kriterler içine girmektedir.

Sekreter, eleman ve şef düzeyinde yüzyüze görüşme ve testler daha çok kullanılan yöntemlerdir. Orta kademe ve üst kademede yüzyüze görüşme dışında assessment center gibi uygulamalar kullanılmaktadır.

Unilever’de Panel Mülakatlara Altı Yönetici Katılıyor
Cezmi Ozkunt Unilever

Unilever’de yönetim kademesinde ve beyaz yakalılarda tüm işe alım süreçleri yetkinlik bazlı sistemler dahilinde yapılıyor. Yönetim destek kadromuzdaki süreç genelde tek bir görüşme ile sona ererken,yönetici adaylarında bu bir günlük bir panel ile sonuçlanmakta.

Genel işe alım politikamız çerçevesinde üst düzeylere kendi içimizden arkadaşlarımızı yetiştiriyoruz. Üst düzeylere giden yol da bu şekilde başlıyor. Unilever’e tüm başvurular http://www.unilever.com.tr sitesindeki formun doldurulmasıyla yapılıyor. Yetkinlik bazlı bu formun değerlendirilmesi ve ilgili cevapların verilmesi, boş pozisyonlar için site içinden arama yapılıp listeler oluşturulması, kişiler ile görüşmelerin ayarlanması ve yapılması işe alım müdürümüzün sorumluluğunda.

Bu süreç işe alımlardan sorumlu insan kaynakları müdürümüzün zamanının yaklaşık yarısını almakta. Onunla birlikte bu değerlendirmelere, görüşmelere dahil olan yöneticilerimiz de var. Maliyet olarak tam bir rakam veremiyorum fakat bir kişinin işe alınması en az iki yöneticinin ortalama iki gününü almakta. Yönetim kademesinde panel gibi uygulamalarda en az altı yönetici bu panele dahil olduğu için maliyet haliyle daha da artıyor.

Aranan Nitelik Arttıkça Arama Süresi de Uzuyor
Aylin Çoşkunoğlu Nazlıaka HRM
Pozisyonun önemi arttıkça aranılan nitelikler de artar ve işe alım süresi uzar. Örneğin bir santral operatörünün seçilmesi için 1-2 gün yeterli olurken, üst düzey yönetici istihdamında süre iki ay ile bir yıl arasında olabilir.

Sürenin uzamasında; firmanın istihdam etme kararlılığı, tanımlanan profil ile maddi imkânların uyuşmaması, adaylarda çok spesifik özellikler istenmesi, adayın çalışmakta olduğu iş yerinden ayrılma süresi gibi unsurlar da etkili olur. Üst düzey yöneticiler için bir danışmanlık firmasından hizmet almak alım sürecini etkin yönetmek açısından da önemli. Danışmanlık firmaları eleman alım sürecini daha sistematik ve planlı bir biçimde yürütürler. Genel müdür arayışlarında yaklaşık 15 gün-1 ay doğru adayların saptanması, görüşülmesi, uygun bulunanların firmaya raporlandırılması ile geçer.

Üst kadrolar için bu dönemde gazete ilanı, internet duyuruları gibi yöntemlerden ziyade, kendi aday bankamız ve o pozisyon için teklif götürebileceğimiz kontaklarımız ile bağlantı kurarız. Sonra firma yetkilileri ile adayları tanıştırma sürecini gerçekleştiririz. Birkaç aşamalı olan bu dönem ise 2-4 haftalık bir sürece yayılabilir.

İnsan Kaybetmek Bulmaktan Daha Maliyetli
Artemiz Güler RecruitmenTurkey

Büyük ve kurumsal firmalar arasında adayın ulaşım, konaklama gibi iş görüşmesine gelme maliyetini karşılayanlara az da olsa rastlanıyor. Özel uygulamaları yine kendi içinde denemek isteyen firmalar, örneğin değerlendirme merkezi (assessment centers) zaman ve çalışan giderlerini, uygulamanın uzunluğuna bağlı olarak yemek ve konaklama giderlerini de düşünmek zorunda.

İşe yerleştirme danışmanlığı yapan firmalar genelde yıllık brüt maaşın yüzde 10 tutarında bir ücret alırlar. Kişilik, kariyer, yönetici testleri kullanılabilir, iş ilanı gazetelerin eklerinde veya internet sitelerinde yayınlanabilir ve değerlendirme merkezi gibi uygulanabilir adayları elemede kullanılabilir ama tüm bu artılar, faturalara da artı olarak yansıyacaktır.

Adayın düzeyi (genel müdürler, CEO), çalışılan işin niteliği (Irak’ta çalışmak gibi), adayın zor bulunması gibi durumlar danışman firmanın komisyon oranını arttırabilir. Ayrıca özellikle 2001 krizinden önce finans sektöründe çok görülen ‘transfer ücreti’ ve ‘ekibimle gelirim’ tavırları da başka maliyetler olarak görülebilir.

Özellikle adayın seçilme maliyetinden daha çok kurum yapısına uyum sağlaması ve zamansız işten ayrıldığında veya siz artık çalışmak istemediğinizde ortaya çıkan görünmez maliyetler düşünülmeli. Eğitimine harcadığınız zaman, emek ve paralar, gittiğinde bıraktığı boşluklar veya daha kötüsü enkaz bırakma sendromu görünmeyen maliyetlerin çok yüksek olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Milliyet Kariyerim Gazetesi/Ahmet Destici

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: