insandankaynaklar

Patron Şirketlerinde Maaş Artışları

In Uncategorized on 10 Kas 2009 at 14:42

Ödenmeyen maaşlar, düşürülen primler ve yan menfaat kesintileri… Özellikle kriz dönemleri için iş hayatının ezberi sayılan bu uygulamalar, bordrolu çalışanların da kâbuslarından biri. Koşullar nedeniyle iş değiştiremeyip her söyleneni sineye çekmek de yıpratıcı diğer bir unsur. Peki, patronların maaş kesintilerine neden olarak gösterdiği “kriz” bir bahane olabilir mi? İK uzmanları her ne kadar yöneticilerin samimiyetine inanmak gerektiğini belirtse de bu kesintilerin kriz dışında yüzlerce farklı nedeni olabilir. Eğer sizde maaşınız üzerine bu sıralar çok sık düşünüyorsanız Society for Human Resource Management’ın yaptığı araştırmaları baz alarak hazırladığı “Top Secret” maaş dosyalarına göz atmalısınız…

Patronlar “genelde” adil maaş önerisi yapmaz!

Eğer patronunuz çeşitli nedenlerden dolayı sektörel ücret artışlarını takip etmeyi erteliyorsa ya da gerçekten krizden etkilenmişse, aylık geliriniz konusunda ipleri elinize almanın zamanı gelmiş demektir. Öncelikle sizinle aynı sektörde çalışan kişilerin ne kadar kazandıklarını araştırın. Daha sonra kazandığınız rakama yakın ücret alan ve sizin çalışabileceğiniz diğer sektörlere göz atın. Yeni alternatifleri görmek hem içinizi hem de maaş pazarlığı yaparken elinizi rahatlatacak.

Karşındakini iyi tanı!

Kriz dönemlerinde ortaya çıkan psikolojik ortam genelde maaş hakkında konuşmayı pek mümkün kılmaz ancak bu konuda yanılıyor olabilirsiniz. Society for Human Resource Management’ın yaptığı bir araştırmaya göre işverenlerin yüzde 80’i çalışanlarıyla maaşları hakkında konuşmaya istekli gözüküyor. Ancak karşılarındaki çalışandan mantıklı ve piyasaya uygun rakamlar duymak istiyor. Unutmayın kriz dönemleri maaşınızın yükseltmesini imkansızlaştırmaz sadece biraz daha zorlaştırır.

Yeniler daha çok kazanabilir!

İş piyasaları ne kadar kötü olursa olsun işveren her zaman piyasadaki en başarılı isimleri istihdam etmek ister. İyi adamları çekmek ise her zaman maliyetli bir iştir. Eldeki deneyimli çalışana yapılacak zam bazen yeni kaynaklara kaydırılabilir. Eğer işe yeni başlayan kişinin sizden daha çok kazandığını düşünüyorsanız patronunuza son dönemlerde aldığınız zam oranlarının piyasadaki rakamların ne kadar altında olduğunu hatırlatın.

Maaşınızı neler etkiler…

Maaşla performans arasında bağlantı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Performansınızı etkileyen en önemli unsur para olsa da performansınızı pazarlık yapabilmek için yüksek tutmalısınız. Düşük bir performans kriz zamanlarında elinizi zayıflatır. Eğer bazı gerçekleri göz önüne alırsanız hem moralinizi hem de performansınızı yüksek tutarak krizi atlatabilirsiniz.

İş piyasası: Kriz dönemlerinde düşük ücretlendirme daha kabul edilebilir.
Yaşam: Yaşam giderlerinden kısılması maaşı daha yüksek hale getirecektir.
Hizmet yılı: Bir şirkette daha uzun süre istikrarlı bir şekilde çalışmak terfi imkânlarını ve ücretleri artırabilir.
Organizasyonun büyüklüğü: Büyük organizasyonlar küçüklere göre daha çok kazandırır.
Eğitim düzeyi: Eğitim düzeyiniz ne kadar çok kazanacağınızı da belirler. Yüksek maaşlar çoğu zaman diplomalara bağlıdır…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: