insandankaynaklar

İş Görüşmesinde Sorulabilecek 41 Soru

In Uncategorized on 21 Eki 2009 at 23:51

İş görüşmesinin belki de en zor kısmı: “Bize sormak istediğiniz soru var mı?” Ahh! Siz de çok iyi biliyorsunuz ki koyun gibi bir gülümsemeyle kafanızı sallayıp “Yoo hayır, ben iyiyim” demenizi duymak istemeyeceklerdir!
Onlara dünyanın kaç bucak olduğunu gösterecek sorular hazırladık. Ancak aklınızda bulunsun, buradaki her soru her iş görüşmesine uygun olmayabilir. Çünkü her iş ve her görüşmeyi yapan kişi farklıdır. Bunlar sadece örnekler, siz gideceğiniz iş görüşmesine uygun hale getirmek için biraz kafa yorun.
Ayrıca buradaki sorular sadece akıllı görünüp işi almanızı sağlayacak sorular değil. Çoğu sizin işi ve çalışacağınız şirketi anlamanız için yardımcı olacaktır.
İş görüşmesine sorulabilecek sorular:
1) Takımınızda kaç kişi çalışıyor? Rolleri nedir?
2) İş yeni açılmış bir departmandaysa, neden bu departmanın açıldığını ve büyüme planlarının ne olduğunu sorabilirsiniz.
3) Eğer uzun süredir şirkette olan bir bölümse, neden bu bölümü değiştirmek istediklerini sorun.
4) Performans değerlendirmelerini sorun – ne kadar sıklıkla terfi ettiriyor ve bonus ödüyorlar?
5) Performansım nasıl ölçülecek?
6) İdeal çalışanınızı tanımlayabilir misiniz? (Bu çok iyi bir soru, bunu öğrendikten sonra ilerdeki soruların cevabını buna göre verebilirsiniz!
7) Ya da bir önceki soruyu daha nazik bir biçimde sorabilirsiniz: Bu işte başarılı olmak isteyen birinin ne gibi becerilere ve deneyime sahip olması gerekir?
8) Kıdemli yöneticiler için uygun olmayabilir ancak iş görüşmesinin yaptığınız kişiye çalıştıkları yerin nesini sevdiklerini sorabilirsiniz.
9) Tabi aynı zamanda onlara şirkette ne zaman ve neden çalışmaya başladıklarını sorabilirsiniz. Ancak kibar olun, sorarken yüzünüzü buruşturmayın çünkü istediğiniz şey onları biraz olsun konuşturarak ilişkilerinizi güçlendirmek.
10) Genel müdürle veya şirketin sahibiyle görüşüyorsanız: Eğer şirketi bırakmak zorunda olsaydınız şirketin nasıl yönetildiğini görmek isterdiniz?
11) İlerleme ve terfi olanağı ne kadar?
12) Önümüzdeki yıl içinde hangi işlerden sorumlu olacağım?
13) Haftasonu veya geç saatlere kadar çalışacak mıyım?
14) İşyerindeki bir günü anlatabilir misiniz?
15) Şirketiniz rakiplerin arasında nasıl ayakta kalıyor?
16) Deneme dönemimde benden beklediğiniz en önemli başarı nedir?
17) Bu işi yapabilme becerimle ilgili herhangi bir sorunuz var mı? Tamam bu çoğu zaman en iyi soru olmayabilir, çünkü zaten bu sorulara gelene kadar size sormuş olurlar. Ancak buradaki amaç tedbirli davranmanız ve kendinize olan güveninizi göstermeniz.
18) CV’mi okudunuz ve benimle görüştünüz, bende ne gibi özellikler görüyorsunuz?
19) Bu pozisyon için çok kişiyle görüşüyor musunuz?
20) İşiniz için ilk seçim olabilmem için üzerine çalışmam, kendimi geliştirmem gereken alanlar var mı?
21) Çalışanlarınız işyeri dışında sosyalleşebiliyor mu? Belki de saat 4’te çıkıp direk bara gitmek istiyormuş gibi görünmek istemezsiniz, ama ofis hayatının nasıl olacağı hakkında bilgi edinmeniz için yararlı olabilir. Basitçe, onlardan ofis atmosferini ölçmelerini isteyin.
22) Bu pozisyonun gerektirdiği zorunlu özellikleri sorun, tabi daha önce onlar bunu anlatmadılarsa. Aptal görünmek istemezsiniz!
23) Pozisyon seyahat etmeyi içeriyor mu? İçeriyorsa, ne kadar?
24) Bu pozisyonda ne zaman birinin başlamasını düşünüyorsunuz?
25) Sizden ne zaman haber alabilirim?
26) Benden bir referans listesi veya başka bilgi istiyor musunuz?
27) Pozisyon için herhangi bir eğitim veriyor musunuz? Eğer varsa nasıl uygulanıyor ve izleniyor?
28) Eğer sizinle benzer pozisyonda çalışan kişiler varsa, bu tip bir pozisyon için ne tür özellikler aradıklarını sorabilirsiniz.
29) Şirketin yapısını anlatabilir misiniz? Böylece departmanların ve yöneticilerin yapısını öğrenirsiniz. Ayrıca şirkete nasıl uyum sağlayacağınız hakkında fikir sahibi olursunuz.
30) Başladığım zaman acil olarak yapmam gereken şeyler olacak mı? Biri işi bıraktıysa müşteriler veya hesaplarla ilgili düzenlemeler yapılması gerekebilir. Diğer taraftan, eğer yeni bir departman açılıyorsa önceliklerin bir kronolojisini öğrenmiş olursunuz.
31) Çalışacağım pozisyonun şu anda herhangi bir eksikliği, zayıf tarafı bulunuyor mu? Esasen bu bir önceki sorunun daha nazik hali.
32) Hangi yazılım sistemini kullanıyorsunuz?
33) Şirketin gelecekle ilgili planları neler? Bu çok iyi bir soru gibi görünüyor – onlar övünürken siz de kafanızı sallayarak ilgileniyor gibi görünürsünüz
34) Bu pozisyonda ne gibi zorluklarla karşılaşırım?
35) Önceki çalışanlar bu pozisyon için yetersiz miydi? Bunun nedeni neydi?
36) İnsanların sizinle ilgili önyargıları, yanlış kanıları var mı?
37) Şirketinizin elde etmeyi zorunlu gördüğü ne gibi hedefleri var?
38) Geçtiğimiz 12 ay içinde bu hedefleri elde etmeye yönelik çalışmalar etkili oldu mu? Bu 2 soru müdürlerin ne kadar düzensiz olduğunu görmenize yardımcı olur ve bu onlar için olumsuz bir durumdur
39) Şirketiniz başarıları nasıl ödüllendiriyor?
40) Rolümün gerektirdiği görevlerle limitli mi kalacağım yoksa başka görevlerde de yer alacak mıyım? Eğer yer alacaksam, ne gibi görevler öngörüyorsunuz? Bu soru sizin işinize çok yarayacak çünkü bir ayakkabı üreticisi olarak girerken kemer üreticisi olarak çıkıp çıkmayacağınızı bilirsiniz!
41) Bu pozisyon için görüştüğünüz kişilere göre beni nasıl buldunuz?

Önemli olan şey her soruyu lehinize kullanmak. Sorduğunuz sorular işverenin karar verme sürecini etkileyecektir ayrıca eğer şeytan tüyünüz varsa anlaşmayı orda yapabilirsiniz. Bu sorular sayesinde işverenle şirket ve pozisyon hakkında derinlemesine konuşma fırsatı bulacaksınız, işin gerçek yüzünü de öğreneceksiniz. Oradan sonra karar vermeleri için sadece küçük bir adım kalacaktır. Ancak hiçbir zaman unutmayın ki aceleci ve titiz görünmek iyi değildir, önemli olan özgüvenli görünmektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: