insandankaynaklar

Senkronize Seçim

In İnsan Kaynakları - Makale on 15 Eyl 2009 at 21:30

Her mülakat bir satış görüşmesidir temelde.  Aday yeteneklerini size satarken, siz de adaya firmanızı satmalısınız temelde. Maalesef mülakat aşaması İnsan Kaynaklarının özünden de öte bir durumdur.

Adım Adım ilerleyelim. Öncelikle İnsandan Kaynak Ayıklayıcısı olarak kendimize şu soruları soralım:

– Mülakata gireceğimiz aday hakkında ne biliyoruz?

– Mülakata destek kuvvet gerekli mi?

– Gerçekten muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcut mudur?

– Bu sabah kahvaltımızı yaptık mı?

Komik ama bu soruları bilinçsizce de olsa bir mülakat öncesi cevapladığımız zaman iyi bir İnsandan Kaynaklarcı olabiliriz. Nedenlerine bakalım(yukarıdaki soru sırasına göre);

– Hakkında az bilgiye sahip olduğumuz aday bizi ters köşeye yatırabilir, yanıltıcı, zaman kaybettirecek bir mülakata veya daha da kötüsü, karşı tarafı da boşa yoracak bir mülakata imza atabiliriz.

– Her mülakatın üstesinden tek başına geleceğimizi sanıyorsak, herkesten önce kendimizi aldatırız. Her mülakat 2 ayrı tarafın zamanını almaktadır. Adaya saygı duymak için, adayın dilinden anlayacak kişilerden çekinmeden yardım alın.

– Mülakatlarda adaydan önce mülakatçı da olması gereken en önemli nitelik, adaya bulunduğumuz koltuğun hakkını verdiğimizi hissettirmektir. Aday bulunduğumuz koltuğu sorgulamaya başlarsa, mülakatı bitirin, en yakın gazeteciye gidin ve seri ilanlar sayfasından farklı bir pozisyon arayın… Zira artık o koltukta işiniz kalmamıştır.

– Kahvaltı biraz genelleme gibi görünse de, mülakata girmeden önce, yapmanız gereken kişisel veya işsel bütün sorumluluklarınızı (Yemek, Tuvalet, Rapor, Talimat) yerine getirin. Aramanız gereken birileri varsa arayın. Mülakata öyle girin. Zira birinden biri sizin mülakat motivasyonunuzu kaybettirebilir. Fokusunuz dağıldıysa bkz. bir önceki cevap, koltuk sorgulanır.

Eğer bir İK’cı iseniz yanlış seçtiğiniz biri kadar, doğru olan seçmediğiniz adaylar da değerlidir. Seçtiğiniz adaylar kadar seçmediklerinizi de değerlendirebildiğiniz zaman gelirse, ferdi olduğunuz firma çok şey kazanacaktır.

Hayırlı Seçimler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: